diamantChceš být SB ? KLIKdiamant
hamChceš dess ? napiš mi SEMham
Chceš ohodnotit blog ? TU
:maslicka:Klikneš ?...Ano/Nwm/Ne:maslicka:

korunaAktuálněkoruna
SONB 2.kolo = HLASUJTE !!!!
Bublina o.1 = ZDE


Rozhovor s Tarjou Turunen

4. června 2009 v 15:38 |  Rozhovory
Sbohem, krásko. Takovými slovy se na své nové desce finští metalisté Nightwish loučí s bývalou frontmankou Tarjou Turunen, se kterou poněkud neprozřetelně a především nešetrně vyrazili dveře již předloni. A ačkoli to bylo jejich svobodné rozhodnutí, asi si přece jen dnes musí tak trochu hryzat nehty. Přestože nová náhradnice Anette Olzon také není k zahození, do sličné a křišťálovým hlasem obdařené Tarji má přece jen ještě daleko...


Tarja se však nenechala zahanbit a rozhodla se vydat na sólovou dráhu. Právě teď přichází se svým debutem My Winter Storm (Má zimní bouře).

Povídali jsme si o novém albu, ale také třeba o jejích začátcích na hudební akademii, o klasické hudbě. A samozřejmě jsme se nemohli nezeptat ani na její současný vztah s Nightwish.

Čekali jsme v lepším případě namyšlenou primadonu, která bude na všechny otázky odpovídat třemi slovy odosobněné chladné profesionálky. Navzdory tomu, když zazvonil telefon, ozval se na druhém konci vřelý a přátelský hlas...

Tak na rozehřátí netradiční otázku - jak se máš, co děláš?
(smích) Mám se výborně - cestovala jsem teď všemožně po světě a konečně mám i hotovou sólovou desku, za což jsem nesmírně vděčná...

Dle prvního poslechu se zdá, že nové písně znějí překvapivě lépe než původní nahrávky Nightwish.
Tak to mě opravdu tedy taky překvapuje. A zároveň nesmírně těší, díky.

Jak se ti na nových písních pracovalo?
Spolupracovali jsme ve velkém týmu, ale k osmi písním jsem psala sama hudbu i slova. Musím ale říct, že celý ten proces byl naprosto úžasný - potkala jsem velkou spoustu ochotných skladatelů, byla jsem obklopená samými fajn lidmi. To, že budu natáčet sólovku, se rozkřiklo po celém světě, takže jsem dostala stovky písní i textů, prostě obrovskou spoustu nabídek. Pár z nich jsem vybrala, zbytek jsem si udělala sama.

Foto: tarjaturunen.com

Bylo těžké najít kolem sebe nové lidi, kterým bys mohla věřit?
Měla jsem ve skutečnosti obrovské štěstí. O nových muzikantech jsem s vydavatelskou společností začala diskutovat již vloni, navrhovala jsem různé hudebníky, kteří kolem mě v životě nějak prošli. Tak jsem sehnala třeba geniálního baskytaristu, který má jednak opravdu silný a mocný zvuk, jednak i silný a ryzí charakter. Každý z hudebníků v mé nové kapele má trochu jiné kořeny - zamýšlela jsem to tak již dopředu, aby vznikl zajímavý, inspirativní kolektiv. Nejsou to tedy výhradně jen heavymetaloví hráči - a ani ta deska tím pádem není jednoduše zařaditelná do škatulky heavy metalu. Vybírala jsem, vybírala, a nakonec nás na pódiu hraje osm! Pojede s námi i můj mladší brácha Tony - ten bude hrát doprovodné kytary, elektronické bicí, občas zpívat vokály. Nabral si toho hodně, ale pevně věřím, že to zvládne.

Slyšel jsem také, že jsi natočila album koled a vánočních písní. Máš ráda tradiční lidovou hudbu?
Tu desku jsem plánovala už hodně dlouho. Miluju různé kultury, tradice a zvyky, je to podle mě něco, co by se mělo ctít a udržovat. Bylo to sice něco úplně jiného než metal a Nightwish (smích), ale díky tomu se mi zase podařilo přiblížit se lidem, kteří holdují spíš tišší a klidnější muzice.

Zvažovala jsi také někdy vydat "vážnohudební" desku?
Musím přiznat, že na něco takového absolutně nejsem připravená. Zpívala jsem sice v opeře, ale natočit desku? To je přece jen mnohem těžší. Kdyby mě o to někdo dnes požádal, asi bych musela odmítnout. Věnovat se klasické hudbě, být operní pěvkyní, to vyžaduje každodenní zkoušení a koncertování, je to prostě pěkná fuška. Myslím, že to vyžaduje víc práce a úsilí, než kolik bych byla schopna vyvinout. Klasická hudba je má odedávná láska, je pro mě takovou útěchou, léčitelkou, i za časů Nightwish jsem se klasikou vždy uklidňovala. Ale na vlastní album si přece jen budu muset asi ještě chvíli počkat. (smích)

foto: tarjaturunen.com

Nezaznamenala jsi náhodou soutěž Britain's Got Talent a jejího vítěze, "zpěváka opery" Paula Pottse?
Ne, to jsem asi prošvihla. O co tam šlo?

Paul Potts byl prodejce mobilů a nikdo o něm nevěděl. A pak nastoupil na pódium a s přehledem vystřihl Pucciniho árii Nessun dorma a vyhrál celou soutěž.
To je úžasné! Vždyť to je něco podobného, co se povedlo Pavarottimu! Vždyť on měl být nejdřív dokonce fotbalistou, pak vystudoval učitelství... No, jsem zvědavá, určitě si o tom nováčkovi něco najdu.

Musíš se o svůj hlas nějak speciálně starat?
Rozhodně se snažím. Tedy spíš bych řekla, že být zpěvákem znamená nosit svůj nástroj neustále při sobě, a to také znamená, že vám to dost ovlivňuje celý životní styl. Je jasné, že vždycky, když se blíží koncert, musím začít hlas pravidelně rozcvičovat, každý den se pečlivě připravovat. A taky se hlídám, abych se nenachladila. Někdy jsou to dost nervy, bojíš se, abys před velkým koncertem neonemocněl. Ale naštěstí mám dobré přátele, kteří o mě pečují a dávají na mě pozor, když já sama zrovna zapomínám.

Studovala jsi na vyhlášené Sibeliově akademii jako mnoho slavných finských hudebníků - bylo to těžké?
Vlastně ani nevím, protože jsem to po půl roce vzdala a šla se zpíváním živit do Nightwish. Když mi tahle nabídka přišla, úplně mi to změnilo život. Bylo to naprosto něco jiného, obrovská výzva - jen si to představ, chodím do školy a najednou vystupuju s metalovou kapelou, každý den koncerty, velká turné... Ale toho půlroku rozhodně nelituju, byla to obrovská zkušenost. A jestli jsem se něco pořádného naučila, tak právě tam díky profesionálním učitelům. Neměli to se mnou jednoduché, ale byli neskutečně vstřícní. Bylo to zase velké štěstí.

Četl jsem, že jsi organizovala pro své fanoušky v Londýně nějakou sešlost, kde se s předstihem pouštěla velká část tvé desky...
Ano, oni nejdřív poslouchali písničky, těch osm písniček, které jsem skládala, pak se koukli na trailer a nějaké video, no a pak jsem přišla já. Všichni byli v povznesené náladě, ptali se mě na různé otázky, strávili jsme spolu snad čtyři hodiny. Bylo to moc příjemné, rodinná atmosféra.

jonenkarikatyyrit.hostrocket.com

Tato událost se prý konala u příležitosti založení nového nahrávacího labelu - je to tak?
Ano, v Británii vznikla nová nahrávací společnost Spinefarm UK, která spadá pod velký label Universal Music. Spinefarm bude vydávat hlavně tvrdou rockovou muziku. Jsem jedna z jejich prvních akvizic. Se zakladateli Spinefarmu se znám již dlouho, už v minulosti jsme spolupracovali při různých příležitostech.

Nyní se chci zeptat na věci o Nightwish, nevadí?
OK, ptej se, uvidíme. (smích)

Zůstáváš s nimi v kontaktu?
(smích) Ne, tak to opravdu ne. Je mi líto, nevídáme se, nevoláme si.

Četl jsem, že píseň z nové desky Nightwish Bye, Bye Beautiful (Sbohem, krásko), napsali tví bývalí spoluhráči o tobě - víš o tom něco?
Ano, dozvěděla jsem se to - asi tak před čtrnácti dny, když jsem dělala to setkání s fanoušky. Jeden z nich se mě na to zeptal, a já jsem jen lapala po dechu. Nic jsem nevěděla. Ale ten track jsem ještě neposlouchala a asi ani nebudu... Co na to říct...

Myslíš, že je to snaha o usmíření? Nebo spíš nějaká provokace na tvou adresu?
Ne, to snad ne... nevím... asi ani jedno. Těžko říct. Lidi se mě také ptali, jestli budu odchod z Nightwish řešit v nějakém textu na své nové desce. Ale upřímně řečeno, ani mě to nenapadlo. Podívej, všichni děláme přece nějaká rozhodnutí, a jestli jsou dobrá anebo špatná, to ukáže vždycky až čas. Lidé přicházejí a odcházejí, tak to je. Hlavní teď je, že jsem se osamostatnila a natočila vlastní materiál, ze kterého mám radost.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama